Kam sa podel môj syr?

Autor: Ján Poloha | 29.9.2011 o 8:07 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1376x

Útla kniha s týmto názvom už niekoľko rokov okupuje naše kníhkupectvá, ale prečítal som si ju len nedávno. Počas toho som sa nemohol zbaviť pocitu, že mi to pripomína politickú situáciu na Slovensku. Stupňuje sa tlak odborárskych organizácii na vládu a vyhlasujú sa štrajky, vyhráža sa hromadným podaním výpovede... Čo to má spoločné so syrom?

Samozrejme je to komplikovanejšie, než by táto kniha, na alegorickom príbehu (ktorý tvorí jej podstatu) obklopenom diskusiou bývalých spolužiakov a nekončiacich slovách chvály, mohla poskytnúť. To, čo mne udrelo do očí je prístup Leňa a Beňa - tak sa volajú dve z hlavných postáv v tejto knihe (podľa českého prekladu). Po tom, čo sa im minul syr na obvyklom mieste bludiska, kde ho každý deň nachádzali, sa jeden z nich rozhodol čakať na tom mieste, až kým mu "niekto" nevráti ten syr naspäť. Druhý z nich sa po krátkom váhaní rozhodol to miesto opustiť a hľadal iné miesto v bludisku, kde by snáď mohol byť nejaký syr. V prístupe týchto človiečikov sa odzrkadľuje dnešná situácia. Učitelia, ani doktori nie sú spokojný so "syrom", ktorý od svojej/našej vlády dostávajú. Ale zatiaľ čo jedni ostávajú na mieste, druhí sú ochotní vybrať sa ďalej a hľadať lepší syr v inom mieste tohto bludiska. Neviem, ako by reagovali učitelia, po prečítaní tejto knihy. Možno by naďalej štrajkovali, alebo by sa medzi nimi našli kvázi-štrajkokazi, ktorí by radšej podali výpoveď a skúsili nájsť svoj syr niekde inde. Niektorí učitelia naozaj inú možnosť ako štrajkovať nemajú. Ale nie sú na tom rovnako aj mnohí doktori? Osobne však fandím práve tým, ktorí sú ochotní vstať a ísť ďalej, pretože v tomto porovnaní sú to práve oni, ktorí riskujú viac. Nech teda získajú viac.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?