O čiernych ovciach

Autor: Ján Poloha | 23.9.2011 o 7:40 | (upravené 23.9.2011 o 19:20) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  766x

Na hodnotu či kurz ľubovoľnej meny majú vplyv mnohé faktory, ale každý z nich závisí na tom, či sa konkrétna krajina správa zodpovedne, dôveryhodne. Či sa jej dá veriť. Dá sa veriť Grékom? Podľa toho, ako narábali s peniazmi asi nie. To znamená, že oslabujú menu, ktorou platia. Ale to je tiež naša mena! Sme s nimi jedna Euro-rodina. Čo by mala robiť rodina, v ktorej je jeden jej člen tzv. "čierna ovca"?

Správne poniektorí kričia, že riešením nie je zobrať na seba niečo z ich "čiernoty" (teda dlhov). Pokiaľ by boli všetky ostatné ovce čisto biele dalo by sa s nimi len súhlasiť. Ale kto je bez viny nech prvý hodí kameň. Len strana, ktorá by celý čas kričala o prebytkovom rozpočte (ako opak oproti deficitnému), má právo niečo také kričať teraz. Ako sa správame my? Najprv priznáme, že už dlho sme na "gréckej ceste", keď máme možnosť, tak s tým nič neurobíme, ale druhým dychom dodáme, že im nepomôžeme? Kto potom pomôže nám, ak sa my správame rovnako ako Gréci? Prečo si najprv neupraceme pred vlastným prahom? Dať sankcie alebo prísne podmienky pomoci tým najhoršie hospodáriacim krajinám je dobré ako výstraha ostatným. To je jeden krok, treba však ísť ešte ďalej. Patrí sa pokarhať, ale aj viesť k náprave. Čo ale robiť, keď celé stádo sa rok čo rok stále viac "začierňuje"? A jediné, čím sa pravicové vlády od ľavicových líšia je rýchlosť tohto začierňovania sa? Zhodneme sa na tom, že byť "čiernou ovcou" je nežiadúce. Cieľom je teda biele stádo - inak povedané európska menová únia bez štátnych dlhov. Otázkou je ako zbieliť to stádo? Je rozumnejšie požadovať vylúčenie najčierňejších oviec, alebo riadené "odčierňovanie" celého stáda? Jednoznačne je z dlhodobého hľadiska vhodnejšia druhá možnosť. Ak ale tie ovce nedokážu sami od seba rozumne využívať právo, ktoré majú a rozhodnúť sa pre odčierňovanie (oddlžovanie), bude nutné im to právo odobrať a dať niekomu cudziemu. Ešte stále verím, že nie sme až také sprosté ovce. Alebo sa mýlim?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?