Bankárov ťažký sen

Autor: Ján Poloha | 21.9.2011 o 2:18 | Karma článku: 8,33 | Prečítané:  973x

Prisnilo sa raz jednému bankárovi, ako požičal štátu, ktorý si chcel žiť na lepšej úrovni, než na akú mal. Pôžičky sú totiž ako drogy, je ťažké zbaviť sa závislosti na nich. Vlastne všetky štáty si takto žili a požičiavali, ale tento to už nejako nevládal splácať. Bankár však chcel svoje peniaze späť aj s úrokmi a tak navrhol výhodné riešenie. Výhodné hlavne preňho. Štát dostane ďalšiu dávku, ale ostatné štáty si musia požičať, aby mu pomohli splatiť jeho súčasnú dlžobu.

Bankár sa slastne obrátil na druhý bok, pretože takýto vývoj sa mu páčil. Dostane peniaze od tohto štátu aj s úrokmi. Navyše peniaze na to si všetci aj tak požičajú od neho a splatia mu ich tiež s úrokmi. Tak to sa môže stať naozaj len v sne. Alebo žeby nie? Sen sa však začal uberať iným smerom. Objavil sa tu maličký štát, ktorý si povedal, že on nikomu na drogy prispievať nebude, a basta! Bankár sa najprv zarazil, ale pokúsil sa s úsmevom amerického prezidenta tomu štátiku dohovoriť. Nejako to nezabralo, tak skúsil metódu cukor a bič. Ponúkol zlepšiť úroky, potom pohrozil nižšími dávkami. Začal ho verejne karhať za všetko, čo sa mu nepodarilo, ešte zhoršil ekonomické podmienky investorom a tak ďalej. U iných to zabralo, tak prečo nie v tomto štáte, ktorý je menší než mnohé veľkomestá. No ten malý štát začal nahlas hovoriť o bankrote ako jedinom riešení a tým odpísaní všetkých dlhov. Vraj keď fyzické osoby môžu vyhlásiť osobný bankrot a po troch rokoch sa im všetky dlhy anulujú, potom si to môže aj štát, keďže je demokracia, dať do zákonov a podľa nich sa riadiť. Iným štátom sa to tiež začínalo celkom pozdávať. Pre bankára to ale znelo ako nočná mora. Teraz sa ponúkali len dve cesty: Buď všetkým štátom odobrať právo rozhodovať o finančných otázkach a presunúť ho na niekoho, koho by mal pod palcom a urobiť to veľmi rýchlo. Alebo použiť najmodernejšiu zbraň: zamerať sa na vnútornú destabilizáciu štátu. Nepríjemný sen. A bankár sa z neho nedokáže prebudiť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?