Myšlienky z púte: Kedy sa začína cesta pútnika?

Autor: Ján Poloha | 22.9.2011 o 8:10 | Karma článku: 5,15 | Prečítané:  680x

Kedy alebo kde sa už naozaj začína skutočná púť? Je to nejaké konkrétne miesto na Zemi? Je to miesto v mojich myšlienkach, keď už nekráčam len fyzicky po ceste, ale nachádzam dvere od svojho srdca a vstupujem dnu?

Myslím, že oboje, ale v skutočnosti neviem, len tuším. Nie som ten, kto dáva odpovede na všetky otázky. Som úplne obyčajný človek, ktorý má viac otázok než odpovedí. Nie preto, čo sa hovorí, že len hlupáci sú sebaistí, múdri ľudia sú však plní pochybností. Jednoducho neviem. Neviem, ale nesedím a hľadám, kráčam, putujem. Pozerám sa a zisťujem, že púť nezačína v St.Jean-Pied-de-Port, ani v Somporte. Púť každého človeka začína tam, kde vystúpi z miest, ktoré považuje za bezpečné. Či už pôjde o dvere jeho domova alebo hranice "všedných dní". Púť začína tam, kde zanechá svoju rolu, ktorú doteraz hral bez ohľadu na to, či to robil zo zištného záujmu, alebo bol do nej akýmkoľvek spôsobom vtlačený. Možno je to tak a možno sa mýlim. Nevidím ďalej ako svieca, ktorú držím v ruke. A pokiaľ neurobím krok, tá svieca ďalej nedosvieti. Keď však urobím ten krok, vďaka svieci (ktorá bude tiež o krok ďalej) uvidím viac. A preto je hlúpe až smiešne rozdumovať o tom, čo je za tým, čo vidím, treba urobiť krok aspoň potiaľ, kým dovidím. Potom uvidím ďalej. Ako malé dieťa skúša, skúša, až sa naučí hovoriť, potom chodiť, hrať futbal, bicyklovať... Stále robí nové kroky do neznáma. Stále je na púti. To by znamenalo, že sa cesta pútnika nezačína. Len pokračuje. A otázka z nadpisu mala znieť: "Pokračuješ, pútnik, na svojej ceste?"
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?