Myšlienky z púte: Sme pútnici na Zemi

Autor: Ján Poloha | 7.10.2011 o 7:40 | Karma článku: 9,95 | Prečítané:  688x

Pútnik je slovo, ktoré v našom jazyku akosi zostarlo. Zostarlo nepoužívaním, ale možno aj tým, že ma slovotvorný základ v slove "púť", ktorú máme spojenú len s niečim náboženským (mnohí dokonca iba v zmysle kresťanskom). Ten význam je ale ďaleko hlbší.

Slovo púť hovorí o tom, že pútnik putuje. Nie je osadník, ktorý sa niekde usadil. Je na ceste. Dočasne bez domova. Odniekiaľ vyšiel a niekam ide. Vyšiel z miesta, ktoré mohol nazývať, alebo aj nazýval svojim domovom. Vyšiel a putuje. Môže očakávať, že sa vráti na miesto, odkiaľ vyšiel, ale ktovie, či sa tam ešte vráti. A ak sa aj vráti, už to bude iné miesto. Aj on bude iný. O tom je púť. Je to časo-priestor premeny. Pútnik je človek, ktorý sa mení. Už nikdy nebude rovnaký. Či už vyrastie, alebo "sa zmenší" (pútnik rozumie), určite bude iný. Aj to miesto, na ktoré sa vráti, bude iné. Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. Ako dieťa, ktoré vyrástlo zo svojich starých hračiek a náhodou ich nájde v krabici - ľahko spozná, že už je iné, aj tie hračky sú iné. Všetko sa zmenilo. Presne to isté je aj s pútnikom - je to cesta zmeny, cesta premeny. Púť je zmena. Čas, kedy sa robí akási čiara za minulosťou. Veľmi pekný obraz bol použitý vo filme Forrest Gump, kedy hlavná postava po smrti svojej matky sedí na priedomí a rozmýšľa, čo bude ďalej robiť. Tak sa rozhodne bežať - robiť jednu z mála veci, ktoré mu v živote naozaj šli. A tak beží na koniec ulice, potom na koniec mesta, okresu, štátu, až pokračuje na koniec kontinentu - k oceánu, tam sa otočí a beží na druhý koniec kontinentu a tak dokola, až kým sa raz zastaví a pôjde späť na miesto, z ktorého vyšiel. Aby sa vrátil iný, vyrovnaný s minulosťou, vedomý si seba samého. Už sa neidentifikuje cez svoju matku a vzťah k nej, či cez svoju lásku... Už vie, kto je, našiel sa. Až teraz sa spoznal, pochopil. Všetko má svoj význam. Aj keď často iný, než vníma jeho okolie. Púšťa sa do plnenia si svojich dávnych snov, lebo vie, že to robí jeho život naplneným. Robí s radosťou nesebecké skutky len preto, že to považuje za správne. Aj sa mu darí, ale to nie je to, čo ho teší, či napĺňa. Plnosť jeho životu dáva to, že ho žije úprimne, pre iných a rád. Dnes si len myslím, že to bude aj na konci mojej púte - či skôr za tým koncom. Keď Boh dá, uvidím.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?