Kam sa podel môj syr?

Autor: Ján Poloha | 29.9.2011 o 8:07 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1336x

Útla kniha s týmto názvom už niekoľko rokov okupuje naše kníhkupectvá, ale prečítal som si ju len nedávno. Počas toho som sa nemohol zbaviť pocitu, že mi to pripomína politickú situáciu na Slovensku. Stupňuje sa tlak odborárskych organizácii na vládu a vyhlasujú sa štrajky, vyhráža sa hromadným podaním výpovede... Čo to má spoločné so syrom?

Samozrejme je to komplikovanejšie, než by táto kniha, na alegorickom príbehu (ktorý tvorí jej podstatu) obklopenom diskusiou bývalých spolužiakov a nekončiacich slovách chvály, mohla poskytnúť. To, čo mne udrelo do očí je prístup Leňa a Beňa - tak sa volajú dve z hlavných postáv v tejto knihe (podľa českého prekladu). Po tom, čo sa im minul syr na obvyklom mieste bludiska, kde ho každý deň nachádzali, sa jeden z nich rozhodol čakať na tom mieste, až kým mu "niekto" nevráti ten syr naspäť. Druhý z nich sa po krátkom váhaní rozhodol to miesto opustiť a hľadal iné miesto v bludisku, kde by snáď mohol byť nejaký syr. V prístupe týchto človiečikov sa odzrkadľuje dnešná situácia. Učitelia, ani doktori nie sú spokojný so "syrom", ktorý od svojej/našej vlády dostávajú. Ale zatiaľ čo jedni ostávajú na mieste, druhí sú ochotní vybrať sa ďalej a hľadať lepší syr v inom mieste tohto bludiska. Neviem, ako by reagovali učitelia, po prečítaní tejto knihy. Možno by naďalej štrajkovali, alebo by sa medzi nimi našli kvázi-štrajkokazi, ktorí by radšej podali výpoveď a skúsili nájsť svoj syr niekde inde. Niektorí učitelia naozaj inú možnosť ako štrajkovať nemajú. Ale nie sú na tom rovnako aj mnohí doktori? Osobne však fandím práve tým, ktorí sú ochotní vstať a ísť ďalej, pretože v tomto porovnaní sú to práve oni, ktorí riskujú viac. Nech teda získajú viac.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?