Iné časy

Autor: Ján Poloha | 25.8.2011 o 22:01 | (upravené 25.8.2011 o 23:13) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  863x

Kedysi sa viedli barbarské vojny primitívnymi zbraňami. Táto smutná história je už ale dávno za nami a všetko sa zmenilo. Dnes už vojny nie sú barbarské a ani zbrane nie sú primitívne.

Boli časy, keď sa náboženstvo (kresťanstvo, islam, ich vetvy...) šírilo ohňom a mečom. Vojny boli považované za sväté a beda tomu, kto o tom zapochyboval. Takto demoralizujúci jedinci boli odsúvaní na okraj spoločnosti. Väšina spoločnosti bola zatiaľ uchlácholená chlebom a hrami, alebo mala dosť svojich starostí, ako prežiť, a preto sa k tomu nevyjadrovala. Vtedajší víťazi boli doma oslavovaní a náboženskou vrchnosťou náležite odmeňovaní. Tým, čo zahynuli v boji bola prisľúbená blaženosť po smrti. Páchali sa vojnové zločiny, ale keďže neexistovala žiadna ženevská konvencia, ani podobné zmluvy, v mene cieľa to bolo povolené. Povolené, ale iba víťazom. Porazení boli samozrejme osúdení a potrestaní. Časy sa zmenili. Dnes sa ohňom a mečom šíri pre zmenu demokracia (Afganistan, Irak...). Vojny sú považované takmer za "sväté", prinajmenšom posväcované súčasnou demokratickou vrchnosťou. Ak by sa našiel niekto, kto by zverejňovanému podaniu vojen odporoval, bol by médiami zahanbený a ukázaný v najhoršom svetle. Keďže je dnešná demokratická spoločnosť uchlácholená dostatkom a zábavou, ani ju nenapadne sa takémuto podaniu vojen vzpriečať a beztak má každý dosť starostí o svoje vlastné pohodlie. Hrdinským bojovníkom vzdáme slávu a nejaké odmeny, tým zahynulým čestný pohreb a veniec prinesie možno aj prezident. Máme tu vojenský tribunál, ktorý súdi vojnové zločiny. Ale aj keď je demokracia, stoja pred ním len porazení. Víťazov, ktorí rozpútali vojnu napríklad v Iraku pred neho nikto neprivedie. Naozaj sa časy zmenili?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?